Dnia 28 października 2017 roku w Muzeum Śląska Opolskiego otworzyliśmy wystawę Adam Śmietański. Fotografie, na której zaprezentowaliśmy 250 zdjęć artysty oraz dokumenty i materiały związane z jego życiem prywatnym.
Pokazywane w czterech przestrzeniach fotografie, obejmowały bardzo różnorodne zagadnienia tematyczne. Architektura, krajobraz, cykle fotograficzne – dzieci, praca, czas wolny, oficjalne uroczystości, a także fotografie z licznych podróży Śmietańskiego, to tylko część z nich. Staraliśmy się pogrupować prezentowany materiał fotograficzny częściowo tematycznie (traktując tak choćby fotografie architektury opolskich miast), jak i tworzyć z nich swego rodzaju nastroje, a więc zestawiając ze sobą kadry na zasadzie stylistycznego pokrewieństwa (na przykład cykl praca, dzieci), lub przeciwnie, na zasadzie tematycznych sprzeczności (w ten sposób zaprezentowaliśmy wybór fotografii pokazywanych przez Śmietańskiego na zbiorowych wystawach w latach 50. i 60. XX wieku). Dużą grupę stanowiły portrety, zarówno zbiorowe, jak i indywidualne, a także przykłady fotografii prezentującej efekt „życia łapanego na gorąco”, niejednokrotnie najprawdopodobniej inscenizowane (wyróżnia się tu cykl poświęcony dzieciom). Część zaprezentowanej kolekcji to fotografie wcześniej publikowane i pokazywane przez Adama Śmietańskiego na wystawach, między 1947 a 1970 r., jednak większość zbioru stanowiły zdjęcia prezentowane publiczności po raz pierwszy. Ekspozycję uzupełniały informacje biograficzne artysty, znajdujące się w katalogu oraz prezentowane w ramach wystawy (na wyodrębnionych konstrukcjach wolnostojących). Oprócz podstawowych wiadomości o życiu i działalności Śmietańskiego, zawierały wybór prywatnych fotografii artysty oraz reprodukcje dokumentów.
Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy była dr Bogna Szafraniec, kustosz w Dziale Historycznym Muzeum Śląska Opolskiego, która do współpracy przy wystawie zaprosiła fotografa Sławoja Dubiela (digitalizacja i przygotowanie fotografii do druku, konsultacje merytoryczne) oraz Marka Krajewskiego (projekt wystawy oraz katalogu). Partnerami wystawy były Fundacja 2.8. i Archiwum Państwowe w Opolu, a finansowego wsparcia udzielił Urząd Miasta Opola.
Wystawie towarzyszył cykl oprowadzań kuratorskich (12 listopada, 17 grudnia, 14 stycznia i 25 lutego) oraz spotkania i wykłady – między innymi spotkanie z Jakubem Przebindowskim pt. Pocztówkowy alfabet Opola. Adam Śmietański (2 grudnia), wykład dr. hab. Macieja Szymanowicza pt. W kręgu tradycji. O polskiej fotografii artystycznej w latach 1945-1955 (24 stycznia), a także spotkanie z fotografem Sławojem Dubielem i kuratorką wystawy Bogną Szafraniec pt. O Śmietańskim inaczej (25 lutego).
Pracownicy działów edukacji w Muzeum Śląska Opolskiego oraz w Muzeum Regionalnym w Głogówku prowadzili cykl lekcji i warsztatów muzealnych dla dzieci przedszkolnych oraz szkolnych. Odbyły się również zajęcia dedykowane młodzieży licealnej i studentom Uniwersytetu Opolskiego.
Wystawę prezentowano od 28 października 2017 r. do 25 lutego 2018 r. w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu (jej otwarcie nastąpiło w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii). Towarzyszył jej katalog pod tym samym tytułem. Od kwietnia do sierpnia 2018 roku wystawę, w nieco zmodyfikowanej formie, pokazywaliśmy w Muzeum Regionalnym w Głogówku, a od kwietnia 2019 roku w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej. W 2020 roku planujemy otworzyć wystawę zdjęć Adama Śmietańskiego w Muzeum Ziemi Prudnickiej.